Tavan Ses Yalıtımı

Tavan Ses YalıtımıTavan Ses Yalıtımı tavanlardan gelen hava doğuşumlu ses ve gürültü sorunlarının en iyi ve en doğru çözümü esasen sesin kaynağı olan üst kattan gerekli yalıtım malzemeleri kullanarak gürültü ve darbeleri absorbe edecek yalıtım sağlayacak ürünler kullanmaktır. Sandalye, koltuk sürtmelerinde ve çocuklarımızın koşuşturmasında ve yürüyüşlerde meydana gelen topuk darbeleriyle oluşan titreşim kaynaklı sesleri alt kattan kesmek %30 civarında mümkünken üst kat zemininde yapılacak uygulamalarla bu sesi neredeyse sıfıra indirmek mümkündür. Bunun için Go-Bar Akustik şilte, SBR kauçuk, Mantar Kauçuk gibi ürünler kullanarak titreşimi ve sesi izole etmek mümkün olacak. Doğru malzeme ve nitelikli işçilikle yapılacak bir tavan ses yalıtımı uygulaması ile hem ses hemde ısı kaybının önüne geçilebilmektedir. GO-Bar kış aylarında ısının dışarı çıkmasını engelleyerek ve yaz aylarında güneşten kaynaklanan sıcaklığın içeri girmesini engelleyerek iki türlü kazanç sağlayan bir üründür. Binalarda yapılan söz konusu uygulamalar, binada konfor ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. Binalarda istenmeyen seslerin engellenmesi amacıyla yapılan uygulamalar olarak adlandırılabilecek olan Ses yalıtımı önemli bir husustur. Günümüzde çevre kirliliğinin bir bölümü olarak kabul edilen ses kirliliğini önleyebilecek birçok uygulama vardır. Bu durumda Tavan Ses yalıtımı her türlü istenmeyen sesleri ve ısı kaybını önlemek amacıyla yapılan faaliyetlerdir.

Üst Kattan Gelen Sesi Kesmek?

Üst kattan gelen sesi kesmek genelde çok katlı yapılarda dairelerde meydana gelen gürültü sorunudur.  Bu tarz alanlardaki darbe doğuşumlu sesleri alt kattan kesmek çok mümkün değilse de (%30)  hava doğuşumlu sesleri alt kattan kesmek %80 civarında mümkündür. Asıl olan bu tarz uygulamaları sesin kaynağı yani üst kattan sesin yayıldığı noktadan zemin ve duvara hatta gerekirse tavanına yapılacak uygulamalar ile bununda yeterli olmayacağı büyük fabrikalar ve üretim tesislerinde kontrol odalarını yüzer oda yalıtım uygulamaları ile ses yalıtımını sağlamak mümkündür.

Tavan  ses ve ısı yalıtımı uygulamalarında, PE esaslı, kauçuk formunda imal edilen, çapraz bağlı, kapalı ve amorf formda iç hücrelere sahip olan polimerik malzeme kullanılmaktadır. su ve nemden etkilenmeyen ve uzun yıllar özelliklerini koruyabilen yapısıyla iyi düzeyde ses ve ısı yalıtımı sağlayan GO-Bar darbelere karşı ileri derece de dayanıklı olan malzeme, nano hücreleri sayesinde birim hacim kütlesini süresiz koruyabilmektedir. Hücreleri içerisinde bulunan hava dışarıda solunan hava ile aynı olduğundan zararlı hiçbir materyal içermemekte ve antibakteriyeldir. Bu nedenle insan sağlığına olumsuz hiç bir madde içermemektedir.

Tavan yalıtımı hangi ürünlerle yapılır?

Tavan ses yalıtımı kullanılacak ürünlerin seçimi gürültünün neden olduğu sebeplerden bilinmeden tercih etmek doğru olmayacaktır. Bir mekandaki gürültünün kaynağı tek bir ürünle kesilebilirken başka bir mekanda bu ürün tek başına yetersiz kalabileceği için birden çok katmanlı bir uygulama gerekebilir. Bu nedenle gürültü ve hacim akustiği sorunlarınız da bir Akustik Danışmandan destek almayı unutmayın. Akustik Danışmanlarımız sizlere sorunlarınızın çözümünde kullanılacak ürünler ve maliyetleri hakkında gerektiği kadarıyla bilgilendirme sağlayacaktır.

Leave A Comment