Jeneratör Ses Yalıtımı

Jeneratör Ses Yalıtımı

Jeneratör Ses Yalıtımı gürültü yüksekliğine bağlı olarak seçilecek malzemelerle ses yalıtımı ve yangın güvenliğini sağlayacak malzemelerle yapılır. Fabrika,küçük işletmeler yanında hastane, otel, okul gibi alanlarda da yaygın olarak kullanılmaya başlanmış olan jeneratörler artık residence ve hatta apartmanlarda da sıklıkla kullanılmaya başlanmış bir ürün olan jeneratör elektrik kesintilerinde hayat kurtarıyor. Peki ya jeneratör gürültüsü ?

Jeneratör ses yalıtımı jeneratörlerin kendine has doğal çalışma gürültüsünü sınır değerler altına çekmeyi veya tamamen kaybetmeyi hedefler. Mükemmel bir ses geçirmez kabinlerle belediye ve çevre şehircilik bakanlığı gürültü yönetmeliği sınır değerleri altına çekilerek jeneratör ses izolasyonu sağlanabilir. Genellikle jeneratörler yapıların içinde bulunmaktadır. Bu durumda bulunduğu yapı içerisinde ki duvar ve tavanların profesyonel ses yalıtım malzemeleri ile yalıtımı sağlanarak oda içerisinde oluşan gürültülerin duvara geçişini engelleyecek ses geçirmez duvarlar oluşturulur. Oda içerisinde oluşan yankı problemini de ortadan kaldıran akustik duvar kaplamaları yapılır. Böylece sesin jeneratör odası içinde hapsedilmesi hedeflenir.

Yapı dışında açık alanda bulunan jeneratörler için ses yalıtımı yapmak da mümkündür. Burada seçilecek yönteme göre iki farklı seçenek vardır. Görünen yüzeyi sac olan 100mm kalınlığında jeneratör ses yalıtım panelleri fabrikada imal edilerek montaj yerine getirilir ve burada uzman bir ekip tarafından montajlanır. Bu işlem biraz maliyetlidir ancak bir çözüm üretir.

Diğer seçenek ise akustik danışmanlık alarak jeneratör gürültü problemini ortadan kaldıracak ses yalıtımlı kuru duvar sistemleri oluşturulur. Burada tercihinize göre uygulamayı kendi ekibiniz yapar firmamız ise size doğru jeneratör ses yalıtımı sağlayacak malzemelerin seçimi, temini ve uygulaması konusunda hizmetler verir.

Jeneratör Ses İzolasyonu Nasıl Yapılır

Jeneratör ses izolasyonu ve yalıtımı için yukarıda saydığımız yöntemlerden birini seçebilirsiniz. Her iki yöntem de gürültü problemini ortadan kaldırmayı hedeflese de biri maliyetli ve kısmen daha düşük yalıtım sağlarken bir diğer biraz daha düşük maliyetle daha yüksek performans almanızı sağlar. Her iki uygulama yönteminde dikkat edilmesi gereken husus jeneratörlerin doğal çalışma performanslarını etkilemeyecek bir ses yalıtımlı oda oluşturmaktır. Jeneratör gürültüsü istenen seviyelere düşerken oda içerisinde bulunan cihazların tam performansta çalışabilmesini sağlamaktır. Mutlu akustik Türkiye genelinde bir çok jeneratör ses yalıtımı uygulaması yapmış geniş bir referans ağına sahiptir.

Jeneratör Ses Yalıtımı Neden Yapılmalı?

Jeneratörlerin doğal çalışmalarından kaynaklı gürültü şiddetinin yüksek ve çalışma frekansının geniş olmasından dolayı hastan, avm, otel, apartman veya bir fabrika içerisinde çalışanlar başta olmak üzere alan çevresinde ikamet edenlerin rahatsızlığı da ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Bu tip sorunlar başta işitsel sorunların yaşanmasına neden olmakta ve daha da önemlisi uzun süreli seslere maruz kalan insanların ruhsal dengelerinde de anormallikler meydana gelmektedir. Jeneratör ses yalıtımı yapmak maliyetlidir ancak bu ses yalıtımı yapılarak bu tip sağlık sorunlarının da önüne kolaylıkla geçilebilmektedir.

Leave A Comment